Początki szkolnictwa specjalnego przypadają na lata sześćdziesiąte, gdzie w Szkole Podstawowej Nr 1 utworzono pierwsze oddziały specjalne. Dnia 1 września 1969 roku powstała samodzielna szkoła podstawowa dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, która zajmowała dwie izby lekcyjne i trzy inne pomieszczenia. Łącznie 61 m2.

1 września 1992 roku placówka przeprowadziła się do budynku przy ulicy Leszno 61, który otrzymała od Urzędu Miasta (po byłym Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych). Budynek należało zaadoptować na potrzeby szkoły.

Wygląd budynku przed adaptacją na szkołę (1992 rok)

adap1 adap2

1 września 1993 roku Kurator Oświaty w Ostrołęce przekształcił Szkołę Podstawową Specjalną (Nr 4) w Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Przasnyszu i ustalił następującą jego organizację:

• „klasa życia”
  • szkoła podstawowa
  • zasadnicza szkoła zawodowa
  • internat

Organizatorem placówki i dyrektorem jest Ireneusz Napierkowski.

Obecny wygląd ośrodka (2008 rok).

adap3