Zespoły terapeutyczno - edukacyjne

W szkole podstawowej uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi uczą się w zespołach edukacyjno – terapeutycznych.
Praca w 6 – 8 osobowych zespołach daje możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia, dostosowania wymagań i oczekiwań do jego potrzeb oraz możliwości. Dla każdego ucznia opracowuje się indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny oraz dokonuje się systematycznego monitorowania postępów dziecka.
W zespołach edukacyjno – terapeutycznych realizowane są następujące zajęcia:

• funkcjonowanie osobiste i społeczne
  • zajęcia rozwijające kreatywność
  • zajęcia rozwijające komunikowanie się
  • wychowanie fizyczne

Celem edukacji jest rozwijanie autonomii ucznia, wdrażanie go do funkcjonowania społecznego, rozumienia i uznawania norm społecznych, w szczególności wyposażanie go – stosownie do jego możliwości – w takie umiejętności i wiadomości, które pozwolą mu na postrzeganie siebie jako niezależnej osoby.

W ramach zajęć rewalidacyjnych dzieci uczęszczają na:

• logopedię
  • rehabilitację
  • terapię ręki
  • zajęcia z psychologiem
  • alternatywne i wspomagające metody komunikacji
  • integrację sensoryczną

Uczniowie korzystają z atrakcyjnej oferty turnusów rehabilitacyjnych. W programie dwutygodniowego turnusu, oprócz usprawniania i zabiegów leczniczych, organizowane są wycieczki oraz zajęcia edukacyjne z nauczycielami. Wyjazdy są możliwe dzięki dofinansowaniu z PFRON-u oraz pomocy sponsorów.

Dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu udało nam się wyposażyć następujące pomieszczenia:

• pracownię do nauczania zintegrowanego
  • pracownię do prowadzenia zajęć metodą Tomatisa
  • pracownię logopedyczną
  • pracownię fizyko – chemiczną i biologiczną
  • pracownię dla dzieci z zaburzoną komunikacją werbalną